Формування показника SПеревищ в системі електронного адміністрування ПДВ

Питання, ймовірно, виникло у зв’язку з тим, що до закінчення граничного строку подання декларації з ПДВ, у разі виявлення помилок при її складанні, платник податку має право подати звітну нову декларацію.

Крім того, враховуючи, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до них у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування, цілком може виникнути ситуація, коли декларація з ПДВ за звітний місяць вже подана, а податкові накладні ще не відправлялись на реєстрацію в ЄРПН.

Насамперед зазначимо, що система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена відповідно до ст. 2001 ПКУ. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569 (далі – Порядок № 569).

Показник SПеревищ використовується при розрахунку суми, на яку платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН за формулою, наведеною в п. 2001.3 ПКУ та п. 9 Порядку № 569.

Відповідно до цих норм, показник SПеревищ відображає загальну суму перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником ПДВ у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до них, зареєстрованих в ЄРПН.

Цей показник формули обчислюється з 1 липня 2015 року наростаючим підсумком (п. 11 Порядку № 569). Тобто враховується звітність з ПДВ починаючи з податкової звітності за липень 2015 року та податкові накладні і розрахунки коригування до них, складені починаючи з 01.07.2015 р.

З вищенаведених норм можна дійти висновку, що на формування показника SПеревищ впливає не дата граничного строку подання декларації, а дата фактичного подання платником декларації з ПДВ (звітної, звітної нової або уточнюючого розрахунку), а також факт реєстрації в ЄРПН податкових накладних і розрахунків коригування до них.

Після кожної з таких подій має відбуватись автоматичний перерахунок показника SПеревищ. Зазначене підтверджується також листом ДФСУ від 10.09.2015 р. № 8576/М/99-99-19-03-02-14.

З метою уникнення формування значення SПеревищ, що зменшує суму, на яку платник може зареєструвати податкові накладні, доцільно спочатку зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, а вже потім подавати декларацію з ПДВ за відповідний звітний період.

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.