Чи потрібно подавати скаргу на постачальника в разі відображення податкового кредиту з ПДВ на підставі податкової накладної, заповненої з помилками?

Повернуто, зокрема, право в деяких випадках на відображення податкового кредиту з ПДВ на підставі податкової накладної, заповненої з помилками. Для того, щоб розібратись з поставленим запитанням наведемо чинну редакцію останніх трьох абзаців п. 201.10 ПКУ:

“У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 15 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою контролюючий орган зобов’язаний провести документальну позапланову перевірку зазначеного продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту”.

Отже, останній абзац п. 201.10 ПКУ тепер надає право покупцю в деяких випадках включити до податкового кредиту суму ПДВ за отриманою податковою накладною, заповненою з певними помилками.

При цьому незважаючи на те, що норми щодо можливості подання скарги на постачальника та щодо відображення податкового кредиту з ПДВ за податковою накладною, заповненою із помилками, знаходяться в межах одного п. 201.10 ПКУ, ними не передбачено залежності відображення податкового кредиту з ПДВ від подання або неподання скарги на постачальника.

Нагадаємо, що скарга на постачальника є додатком 8 до податкової декларації з податку на додану вартість, форма якої затверджена наказом МФУ від 28.01.2016 р. N 21.

У п. 18 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого цим же наказом, зазначається, що у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених п. 201.1 ПКУ, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця за формою згідно з (Д8) (додаток 8). Копії документів, передбачених п. 201.10 ПКУ, подаються до контролюючого органу за місцем обліку платника податків у строки, передбачені для подання податкової декларації.

Ніяких обмежень щодо відображення податкового кредиту з ПДВ в залежності від подання або неподання скарги на постачальника цей наказ МФУ не містить.

Таким чином, при дотриманні умов, передбачених в останньому абзаці п. 201.10 ПКУ, податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань з ПДВ, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту (за умови реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН). Подання або неподання скарги на постачальника не впливає на таке право покупця.

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Довідково-правова система «ДІНАЙ»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.