Виправлення помилки в разі помилкового складання податкової накладної

 

З 2015 року складання розрахунків коригування до податкових накладних вимагається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг (абз. 2 п. 192.1 ПКУ, п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 р. № 957 (далі – Порядок № 957)).

Всім відомо, що податкова накладна складається в день виникнення податкових зобов’язань продавця (п. 201.4 ПКУ, п. 4 Порядку № 957). 

Податкові зобов’язання з ПДВ, у свою чергу, крім деяких випадків, виникають за першою подією: або здійснення постачання товарів/послуг, або отримання попередньої оплати (п. 187.1 ПКУ). 

Відповідно, заповнення податкової накладної (її табличної частини) на дату, на яку не виникли податкові зобов’язання з ПДВ, є помилкою. Такий помилковий рядок у податковій накладній має бути виключений у спосіб, визначений в абз. 2 п. 192.1 ПКУ, п. 21 Порядку № 957, – саме шляхом складання розрахунку коригування до податкової накладної. 

При складанні розрахунку коригування в графі 2 табличної частини зазначається причина його складання – «виправлення помилки». 

З урахуванням цього, на нашу думку, в наведеній у запитанні ситуації продавцю слід скласти розрахунок коригування до помилково виписаної ним податкової накладної. 

Оскільки помилкова податкова накладна була виписана на покупця – платника ПДВ, то розрахунок коригування зі зменшенням нарахованої суми ПДВ для реєстрації в ЄРПН відправлятиме покупець (п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246, п. 22 Порядку № 957). 

На завершення зазначимо, що складання розрахунку коригування до податкової накладної в подібних випадках необхідно також контрагентам для відновлення правильних сум на їх рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Тому необхідність виправлення подібних помилок стає ще актуальнішою, особливо для постачальника. 

Олег Коваль,
Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

Опубліковано:
Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.