Повернення передоплати неплатнику ПДВ

 

Відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: 

• або дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; 

• або дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформленої відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. 

В наведеному випадку податкові зобов’язання з ПДВ нараховані постачальником згідно з цією нормою за першою подією – отриманням передоплати. 

За загальними нормами якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню (п. 192.1 ПКУ). 

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку (абз. «а» пп. 192.1.1 ПКУ). 

Варто зауважити, що оскільки покупець не є платником ПДВ, то йому податкова накладна та розрахунок коригування до податкової накладної не видаються (п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 01.11.2011 р. № 1379). 

Що стосується згаданої у запитанні норми абз. 2 п. 192.2 ПКУ, то нею передбачається, що зменшення суми податкових зобов’язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору. 

Як видно з наведеної норми, додаткові вимоги абз. 2 п. 192.2 ПКУ стосуються лише тих випадків, коли покупець не є платником ПДВ на дату постачання товарів. Якщо постачання товарів не відбулось, то й вимоги абз. 2 п. 192.2 ПКУ в такому разі не застосовуються. 

Варто додатково зазначити, що повернення передоплати свідчить про розірвання домовленостей щодо постачання товарів. Факт розірвання домовленостей щодо постачання товарів, у свою чергу, означає, що об’єкт оподаткування ПДВ не виникне взагалі, а тому слід коригувати нараховані раніше податкові зобов’язання з ПДВ. Повернення передоплати остаточно підтверджує зазначений факт. 

Таким чином, в наведеному випадку на дату повернення попередньої оплати постачальник – платник ПДВ має право на зменшення податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих раніше за першою подією (коли домовленості щодо постачання товарів були в силі). На дату повернення передоплати виписується розрахунок коригування до податкової накладної. 

На завершення зазначимо, що податкові органи дотримуються такої ж думки, про що свідчить роз’яснення з «Єдиної бази податкових знань», в якому, зокрема, зазначено таке: 

«Отже, повернення авансу за неотриманий товар і перегляд ціни на товар розглядаються як різні операції як цивільно-правовим, так і податковим законодавством. При поверненні авансу у зв’язку з розірванням угоди купівлі-продажу, операція з поставки товару не відбудеться. Тому і об’єкт оподаткування у постачальника відсутній. 

Отже, якщо продавцем – платником ПДВ на дату отримання авансової оплати від неплатника ПДВ були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг, чи відбулася зміна умов договору, в результаті якої постачання товарів/послуг скасовано, а аванс повернуто, то продавець – платник ПДВ має право виписати розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ. При цьому обидва примірники розрахунку коригування залишаються у продавця без підпису покупця – неплатника ПДВ». 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.