Ставка ЄСВ на зарплату інваліда, що працює у приватного підприємця

Відповідно до ч. 13 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 % визначеної бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів. 

Зазначене положення фактично повторюється в п. 3.11 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою ПФУ від 27.09.2010 р. № 21-5 (далі – Інструкція № 21-5), де зазначено, що для підприємств, установ і організацій, у яких працюють інваліди, єдиний внесок встановлюється у розмірі 8,41 % суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР, та суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності для працюючих інвалідів. 

Отже, буквальне прочитання зазначеної норми свідчить, що спеціальна ставка єдиного внеску у розмірі 8,41 % встановлена лише для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди. 

На нашу думку, має місце певний недогляд законодавця, який не включив до зазначеного переліку приватних підприємців, у яких працюють інваліди. Але у такому вигляді зазначена норма зобов’язує приватних підприємців нараховувати єдиний внесок на зарплату працівника-інваліда за загальною ставкою, встановленою ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 та пп. 3.1.1 Інструкції № 21-5 залежно від класу професійного ризику виробництва. 

Варто зазначити, що саме такої позиції дотримується ПФУ, який у листах від 08.05.2012 р. № 10531/03-20 та від 30.08.2012 р. № 17537/Г-4 зазначив, що на фізичних осіб – підприємців, які використовують працю інвалідів, пільга щодо ставки єдиного внеску у розмірі 8,41 % не поширюється. Тобто фізичні особи – суб'єкти підприємницької діяльності на фонд оплати праці найманих працівників, які є інвалідами, зобов'язані нараховувати єдиний внесок у розмірі, який визначається залежно від класу професійного ризику виробництва. 

 

Олег Коваль,

Консалтингова компанія «ЕКСПЕРТ»

 

Опубліковано:

Інформаційно-правова пошукова система «ЛІГА:ЗАКОН»

*******

Усі права на цей матеріал належать Консалтинговій компанії «ЕКСПЕРТ». Будь-яке копіювання, передрук, поширення цілком або частково допускається винятково з письмового дозволу правовласника.